گیله رپ یا رپ گیلکی ( موسیقی گیلکی )

گیله رپ یا رپ گیلکی ( موسیقی گیلکی )

  • رپ (به انگلیسی: Rap) نوعی ژانر موسیقی است که در دهه ۱۹۷۰ (میلادی) توسط سیاه‌پوستان آمریکا و آمریکایی‌های لاتین در محله‌های حاشیه‌ای و غالباً فقیرنشین برانکس (واقع در نیویورک) که غالباً به گتو معروف‌اند، پدید آمد
  • رپ فارسی در اواخر دهه ۱۳۷۰ (خورشیدی)در ایران شکل گرفته‌است و خواننده‌های زیادی به‌طور زیرزمینی و غیرمجاز در این سبک فعال هستند. در ایران، خوانندگان رپ از این ابزار برای اعتراض به مشکلات اجتماعی، سیاسی، فرهنگی خود استفاده می‌کنند. البته افراد مختلف با اهداف و نیات متفاوتی مشغول به نوشتن شعر در چنین قالبی می‌شوند.

 

  • گیله رپ ( رپ گیلکی )

فعالیت در زمینه موسیقی رپ در استان گیلان در همان سالهای ورود رپ به ایران شروع شد اما اغلب اثاری که تولید و ارائه میشد به زبان فارسی بود و گاها تیکه هایی از آهنگ به زبان گیلکی خوانده میشد. اما با گذشت سالها اکنون ( درسال ۱۴۰۰ ) تعداد علاقه مندان و خوانندگان رپ به زبان گیلکی رفته رفته در حال افزایش میباشد. در این سبک از موسیقی گیلکی سرودن شعر و قافیه بندی کار ساده ای نیست با این حال هنرمندان و جوانان علاقه مند به این سبک با همه کمی و کاستی ها به کار خود ادامه میدهند.

 

  • هنرمندانی که به زبان گیلکی رپ میخوانند

شاهین نجفی – سعید عسرا – گیله متی – میرزا فریبرز – امیر صامت – خط آزاد – جاوید و ….

امیدواریم روز به روز تعداد علاقه مندان به این سبک بیشتر شود چون جدای از سبک موسیقی که ارائه میشود به فرهنگ زبان مادری کمک شایانی میشود. و با عث جا افتادن زبان گیلکی بین جوانان و دیگر اقشار جامعه میشود.

گیله رپ ( رپ گیلکی استان گیلان )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *